Pēkšņi, tāpat kā tūkstošiem citu cilvēku visā pasaulē, jūs katru dienu strādājat no mājām. Varbūt jūs iekārtojāt savu “biroja” virtuvē, nācās noslaucīt putekļus no rakstāmgalda vai arī atradāt “ērtu” vietu uz viesistabas dīvāna. Pēc nedēļas (vai divām…) jūsu mugura sāp un jūsu produktivitāte ir samazinājusies, un tagad ir pienācis laiks vēlreiz izvērtēt savu darba vietu. Vai varbūt tā jums nemaz nav jauna situācija, un jau gadiem ilgi strādājat no mājām, taču mājas birojam ir nepieciešami nelieli uzlabojumi.
Ergonomisks mājas birojs
Mūsu mērķis ir nodrošināt ērtu un veselīgu darba vietu. Mēs vēlamies jums palīdzēt radīt vidi, kas palielina jūsu produktivitāti un motivāciju.
Pirmais solis ir atrast pareizo vietu
Varbūt varat iekārtot biroju atsevišķā telpā. Taču, ja nav atsevišķas telpas, jāpieiet situācijai radoši. Domājiet ārpus rāmjiem un pārbaudiet, vai telpā varat atrast kādu stūri, ko iepriekš neesat pamanījis.
Iekārtojot mājas biroju vai biroja stūrīti un pārskatot savus ieradumus, ņemiet vērā profesionāļu ieteikumus: 50 % darbalaika strādājiet sēdus, 25 % – stāvus un 25 % – kustoties. Vertikālā stāvoklī ieteicams strādāt 15–20 minūtes pēc kārtas ar 1–2 stundu intervālu.
Lielu lomu spēlē galda augstums
Ideālais galda augstums ir atkarīgs no jūsu ķermeņa garuma. Tāpēc ir svarīgi pārbaudīt, vai darba virsma atrodas piemērotā augstumā. Šeit uzmanība jāpievērš šādiem aspektiem:
- elkoņiem jābūt saliektiem 90 grādu leņķī un tādā pašā augstumā kā darba galds;
- rokām vajadzētu brīvi karāties pie ķermeņa, apakšdelmiem uz galda vai uz krēsla roku balsta;
- plaukstas locītavām jābūt taisnām priekšā un jāpaliek neitrālā vertikālā stāvoklī.
Virtuves galdi parasti ir pārāk augsti šim nolūkam, un tradicionālie rakstāmgaldi parasti ir paredzēti rakstīšanai, nevis darbam pareizajā augstumā un visas dienas garumā.
Seisuk” mērķis ir piedāvāt vienkāršu un ērtu risinājumu jūsu darba dzīves kvalitātes uzlabošanai. Nospiežot pogu, augstumā regulējamais galds tiek pārvietots jūsu augumam atbilstošā augstumā un palīdz mainīt darba pozīciju dienas laikā, nezaudējot produktivitāti.
Taču, ja biroja galds jau ir iegādāts un rūpīgi izvēlēts jūsu mājoklim, arī esošo biroja galdu varat pārvērst par regulējamu galdu, nomainot tikai galda kājas.
Ja kādu iemeslu dēļ joprojām šaubāties, vai vēlaties savā dzīvē regulējamu galdu, ir arī vienkārši triki, kā padarīt galdu ergonomiskāku. Jūs varat uz laiku palielināt savu darba vietu, pievienojot galdam koka vai cita materiāla pamatni vai pievienojot klučus zem galda kājām, lai paceltu galdu. Šādā gadījumā pārliecinieties, ka galds joprojām ir stabils un drošs.
Pareiza sēdēšanas pozīcija
Ērta sēdēšana pie galda ir viens no svarīgākajiem veselībai draudzīgas darba vides aspektiem. Iekārtojot mājas biroju, vissvarīgākajam ir jābūt labam krēslam. Noteikti ņemiet vērā, ka:
- augšstilbiem jābūt paralēli grīdai, ceļgaliem jābūt saliektiem tā, lai kājas būtu 90 grādu leņķī;
- pēdām jāatrodas taisni uz grīdas vai jābalstās uz kāju balsta;
- roku balstiem vajadzētu viegli pieskarties apakšdelmiem, bet ļaut pleciem atpūsties; ja tā nav, varat tos pilnībā noņemt;
- krēslam jāatbalsta mugura, vēlams ar regulējamu jostasvietas atbalstu;
- sēdekļa daļai jābūt piemērota garuma, lai atbalstītu augšstilbu, neskarot ceļgala aizmuguri, un nedaudz platākam par gurniem abās pusēs.
Esošo krēslu var pielāgot, pievienojot augstumu ar spilvenu un, piemēram, dvieli, lai atbalstītu jostasvietu. Nelielu ķeblīti vai grāmatas var izmantot arī kā kāju balstu.
Lai iekārtotu visergonomiskāko darba vidi, kas atbalsta Jūsu veselību, izvēlieties savu biroja krēslu.
Monitora novietojums
Nākamais solis ir pievērst uzmanību acu, galvas un kakla stāvoklim. Lai to izdarītu, pārliecinieties, vai monitora novietojums ir optimāls.
Daži ieteikumi:
- monitoram jābūt viegli sasniedzamam;
- acīm jābūt tādā pašā augstumā kā lapas adreses joslai, galvai jābūt taisnā un neitrālā stāvoklī.
- Novietojiet monitoru perpendikulāri dabiskajam gaismas avotam un apmēram pusotra metra attālumā.
- “Seisuk” klāstā atradīsiet monitora turētājus, kas palīdzēs pacelt monitoru pareizajā augstumā, lai izvairītos no kakla sasprindzinājuma. Ja izmantojat klēpjdatoru, iesakām izmēģināt klēpjdatora statīvu vai apsvērt iespēju iegādāties atsevišķu tastatūru un peli.
Ja vēlaties vēl vairāk aizsargāt acis, iesakām izmēģināt zilās gaismas aizsargbrilles.
Kustība
Mēs uzskatām, ka kustībām jābūt būtiskai darba dienas sastāvdaļai. Galu galā mēs esam radīti kustībai. Tas var ietvert nelielus stiepšanās vingrinājumus, lai novērstu muguras sāpes, un īsas pastaigas, lai uzlabotu asinsriti, taču labākais veids, kā iekļaut kustību darba vietā, ir izmantot regulējamu darba galdu. Ir pierādīts, ka regulējams galds palielina produktivitāti un samazina muguras sāpes. Pačukstēsim, ka darbs stāvus pozīcijā patērē dažas kalorijas vairāk.
Un atcerieties, ka vislabākā darba vieta ir tā, kas ļauj strādāt visneitrālākajā pozā ar vismazāko slodzi.